2011.06.22. 20:30
Tardona leltár
Kedves Olvasóim! Egy kis segítséget kérek! Készítsük el a Tardona-leltárt.
Ha valakinek eszébe jutna még valami, kérem hozzászólásba írja bele... :D
Ha Tardona látnivalóiról kellene összefoglalót írnom, akkor talán ezekkel kezdeném:
Tardonai-dombság: Tardona a Bükk hegység északnyugati lábánál, a településről elnevezett dombság területén fekszik. Kevés település mondhatja el, hogy a nevét több természeti jelenség is viseli.
Tardona patak: A falut a Tardona patak szeli ketté, mely csak időszakosan szállít jelentős vízmennyiséget Kazincbarcikára... Az Odvaskő és a Buzgó-kő között a Tardona-forrásnál ered, a Szállás-völgyön át jut le Tardona község-be, északra tartva Kazincbarcikánál ömlik a Sajóba.
„Tardona-vulkán”: A Bükk hegységtől illetve az Upponyi-hegységtől ÉK-re eső Tardonai-dombság miocén üledékekből és vulkanitokból áll. A Köbölic-tetőn andezit illetve annak tufája is megtalálható. Ezek helyi kitörési központból származnak. Területe: Fehér-völgy és környéke, Sötét Mihály-erdő, Disznó-bérc, Fehér-kő lápa, Örvényvölgy, Körtvélyes-bérc, Nagy-bérc környéke, Szoros-völgy, Szarmadicska, Nyír-völgy, Baglyas-tető. A fenti területeken egyedülálló harmad-időszaki (miocén) szubvulkáni tevékenység földtani emlékei találhatók. Ezen kívül értékes erdőtársulásokkal és jelentős tájképi értékkel bíró terület.
Zsidó temető: A temetőben néhány zsidó kőfejfa emlékeztet bennünket arra, valaha itt más zsidó vallású emberek is éltek.
Csányi Benjámin sírja: A Jókait bújtató kisnemes sírja a temetőben még a mai napig megtalálható, bár senki nem gondozza.
Az egykori iskola udvarán álló emlékművet kevesen tudják, hogy az 1988/89-es tanévben meghirdetett tanulói emlékműtervező pályázat nyertes műveinek alapján készítették el. Az egyik pályázati a talpazat formája (zongoraforma), a másik pályázat a műemlék tetején látható nyitott könyvön álló tintattartó lúdtoll-lal.
Tardonapark - a Dédestapolcsány felőli bevezető út mellett, a Tardona táblánál
A Tardonát háziorvosként ellátó Szelekovszky Sándor - hobbi faragóművész munkájának összeállításaként jött létre. Köszönet mind a faragásaiért, mind a tereprendező munkájáért, mellyel a régi villanyoszlop lábazatból egy mára már Tardonát jelképező művet hozott létre.
Bükki Nemzeti Park terület
Lefoglalásra került a Cserényen egy ma már bekerített rész, mely a Bükki Nemzeti Park fennhatósága alá tartozik. Érdekessége, hogy a már Magyarországon elég kevés helyen megtalálható széleslevelű gyapjúsás előfordulási helye.
Horgásztó
A horgásztó létrehozója magánemberként sokat tett a tardonai turizmus fellendítéséért. Kevesen tudják, hogy a miskolci boni és klájd néhány jelenetét itt forgatták.
Pávakör
Híres volt az egykori tardonai Pávakör, mely a lelkes falusiakból állt. Több külföldi szereplésen, illetve Magyarországon megrendezésre kerülő találkozón léptek föl. Sajnos mára mára a régi tagok kiöregedtek (bocsánat szerk.), és a fiataloknak már nem fontos ez a fajta hagyományápolás.
Tardona fotóművésze
Kakszi István fotóiból már országosan ismert kiállítások készültek.
Mitől igazán tardonai ház egy ház? - Hogy magasabb mint a szomszédé. :)
Miért hívják a tardonaiakat góbéknak? Ezt az elnevezést a körényék településeink lakóktól kapta. Utalva a székelyekre jellemző csavaros észjárású, a maguk hasznát kereső tardonaiakra. Sokan negatívan értelmezik ezt az elnevezést, pedig ha belegondolunk, ez a nép szorgalmas, gyűjtögető, nem a más kárán hasznot kereső népcsoport.
Szólj hozzá!
Címkék: hírek turizmus hír leltár jellemző természet falu hagyomány látnivalók magan falutörténelem tardona
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.